Dostępność +

Czym zajmuje się fundacja w ramach programu Dostępność Plus?

Odtwórz wideo

Program Dostępność Plus dla zdrowia stanowi część rządowego Programu Dostępność Plus.

Celem programu jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr i usług oraz umożliwienie osobom ze szczególnymi potrzebami, udziału w życiu społecznym i publicznym. Program ten koncentruje się na tym, aby dostosować przestrzeń publiczną, tj. architekturę, transport, edukację, służbę zdrowia, cyfryzację oraz usługi, do potrzeb wszystkich obywateli.

Okazuje się, że nawet 30% społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności czy percepcji. Do tych osób zaliczamy: osoby niesłyszące i niedowidzące, z trudnościami manualnymi i poznawczymi, a także kobiety w ciąży, osoby z wózkiem dziecięcym, z ciężkim bagażem i słabsze fizycznie, które mają trudności w poruszaniu się.

Na dzień dzisiejszy w Polsce prawie 9 mln to osoby powyżej 60. roku życia. Patrząc z szerszej perspektywy, im starsze jest społeczeństwo, tym takie inicjatywy są bardziej potrzebne, aby pokazać solidarność z najsłabszymi i wyrównać szanse osób ze szczególnymi potrzebami.

Dostępność dotyczy w szczególności:

• osób z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózkach, o kulach i o ograniczonej możliwości poruszania się;
  • osób niewidomych i słabowidzących;
  • osób głuchych i słabosłyszących;
  • osób głuchoniewidomych;
  • osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną;
  • osób starszych i osłabionych chorobami;
  • kobiet w ciąży;
  • osób z małymi dziećmi, w tym z wózkami dziecięcymi;
  • osób mających trudności w komunikowaniu się z otoczeniem;
  • osób o nietypowym wzroście (w tym również dzieci);
  • osób z ciężkim lub nieporęcznym bagażem, towarem.

Planowana jest poprawa dostępności architektonicznej, cyfrowej, komunikacyjnej i organizacyjnej placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ.) oraz szpitali.

Uzyskają dodatkowe wsparcie finansowe m.in. na sprzęt ułatwiający komunikację (z osobą niesłyszącą, z osobą z zaburzeniami mowy), na szkolenia, dostosowanie stron internetowych czy swobodne poruszanie się (oznaczenia, podjazdy, windy).

Program zakłada wsparcie dla 250 placówek POZ. oraz 50 szpitali w całej Polsce. Przejdą one audyt, a następnie zrealizują projekt pod kątem poprawy dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Dodatkowo pracownicy tych podmiotów, zostaną przeszkoleni z komunikacji z tymi osobami.

Zmiany obejmą też zasady dotyczące obsługi pacjentów ze szczególnymi potrzebami, np. wsparcie osoby niewidomej asystentem, czy wyjaśnienie prostym językiem procedury medycznej, przed wyrażeniem zgody na zabieg.