Celem programu jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr i usług oraz umożliwienie osobom ze szczególnymi potrzebami, udziału w życiu społecznym i publicznym. Program ten koncentruje się na tym, aby dostosować przestrzeń publiczną, tj. architekturę, transport, edukację, służbę zdrowia, cyfryzację oraz usługi, do potrzeb wszystkich obywateli.
Okazuje się, że nawet 30% społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności czy percepcji. Do tych osób zaliczamy: osoby niesłyszące i niedowidzące, z trudnościami manualnymi i poznawczymi, a także kobiety w ciąży, osoby z wózkiem dziecięcym, z ciężkim bagażem i słabsze fizycznie, które mają trudności w poruszaniu się.
Na dzień dzisiejszy w Polsce prawie 9 mln to osoby powyżej 60. roku życia. Patrząc z szerszej perspektywy, im starsze jest społeczeństwo, tym takie inicjatywy są bardziej potrzebne, aby pokazać solidarność z najsłabszymi i wyrównać szanse osób ze szczególnymi potrzebami.
Dostępność dotyczy w szczególności:
Uzyskają dodatkowe wsparcie finansowe m.in. na sprzęt ułatwiający komunikację (z osobą niesłyszącą, z osobą z zaburzeniami mowy), na szkolenia, dostosowanie stron internetowych czy swobodne poruszanie się (oznaczenia, podjazdy, windy).
Program zakłada wsparcie dla 250 placówek POZ. oraz 50 szpitali w całej Polsce. Przejdą one audyt, a następnie zrealizują projekt pod kątem poprawy dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Dodatkowo pracownicy tych podmiotów, zostaną przeszkoleni z komunikacji z tymi osobami.
Zmiany obejmą też zasady dotyczące obsługi pacjentów ze szczególnymi potrzebami, np. wsparcie osoby niewidomej asystentem, czy wyjaśnienie prostym językiem procedury medycznej, przed wyrażeniem zgody na zabieg.